Ilizarov Kimdir?

Profesör Gavriil Abramovich İlizarov 1921 yılında Kafkasya’da (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği) doğmuştur.

Eğitimine olanaksızlıklar yüzünden ancak 11 yaşında başlamış; tıp doktoru olduktan sonra Sibirya’nın Kurgan şehrinde çalışmıştır. Bulunduğu bölgede kendisinden başka ortopedist olmadığından çeşitli ortopedik rahatsızlıkların tedavisini uygulamış ve 1950’li yıllarda ortopedi de çığır açan ‘distraksiyon osteogenezi‘ kavramını ortaya atmıştır. Geliştirdiği bu metod ile, daha önce tedavisinin olmadığı varsayılan birçok hastalık başarı ile tedavi edilmiştir. 10 yıl süreyle geliştirdiği kavramlardan yalnızca doğu bloku ülkelerinin haberi olmuştur. İlk defa 1967 yılında atletizmde olimpiyat şampiyonu Valery Brumel’in batılı cerrahlarca tedavi edilemeyen ayak bileği kırığını başarıyla tedavi etmiş ve tüm dünyada yankı uyandırmıştır. 1971 yılında SSCB, Kurgan’da onun adına İlizarov Restoratif Travmatoloji ve Ortopedi Ensitüsü’nü açmıştır.

Bu enstitüde klinik uygulamaların yanında, deneysel çalışmalar da sürdürülmektedir. 1981 yılında İtalyan Profesör A. Bianchi-Maiocchi’nin daveti üzerine Dr. İlizarov tekniğini batılı cerrahlara anlatmış ve böylece batı dünyası distraksiyon osteogenezi kavramı ile tanışmıştır.

Prof. Dr. İlizarov Sovyet Akademi Tıp ödülü, 3500 bilimsel yayın, 9 kitap sahibi olup, bir çok kongrede tekniğini tebliğ etmiş.

Profesör Dr. İlizarov 1992 yılında, 71 yaşında yaşama veda edene dek 42 yıl ortopedist olarak kendi tekniğini yaymaya ve geliştirmeye çalışmıştır.