Eksternal Fiksatör Nedir?

Kemiğe yönelik olarak deformite düzeltme veya kırık tedavisi gerektiren olgularda doktorun değerlendirmesi gereken değişik tedavi seçenekleri vardır. Kırık kemiğin uygun tedavisi ağrıyı azaltmalı ve kemiğin kaynamasını sağlamalıdır. Doktorunuz tedavinizin gereksinimlerini değerlendirmiştir ve eksternal fiksatörün sizin için en iyi tedavi yönetmi olduğuna karar vermiştir.

Eksternal fiksatör isminden anlaşıldığı gibi vücudun dışına takılmış bir cihazdır. Fiksatör denilen bu cihaz, kemiğe kemik çivileriyle (Genellikle “pin” olarak isimlendirilir.) bağlanmıştır. Bu çiviler eksternal fiksatörü kemiğe bağlamak için ciltten bazen de kasların içinden geçerler. İki veya daha fazla çivi kırık kemiği yerinde tutmak ve fikstöre bağlamak amacıyla yerleştirilmiştir. Bazen, kemik parçalarını korumak için çivilerle birlikte veya çivi yerine teller kullanılmıştır.

Doktorunuz eksternal fiksatörü, kemik kaynayana kadar kırılan kemiği doğru pozisyona sokmak ve düzgünlüğünü korumak için kullanıyor. Fiksatörde geçen süre basit kırıklar için ortalama 6 hafta, zor durumlarda 1 yıl ve daha fazla sürebilmektedir.